Taoiseach

De Taoiseach (/ˈtiːʃəx/ ( luister)), ook wel An Taoiseach ([ən t̪ˠiːʃʲəx]) genoemd, is het hoofd van de regering in Ierland. De term premier wordt niet gebruikt door de Ierse media.

Afspraak

Wanneer een nieuwe Dáil Éireann na een verkiezing bijeenkomt, draagt zij een van haar leden voor als Taoiseach. Hij bezoekt dan de president en wordt benoemd. Hij presenteert vervolgens een lijst van ministers aan de Dáil en wanneer deze wordt goedgekeurd, worden zij ook door de president benoemd.

Als de Taoiseach ontslag neemt, zouden alle leden van de regering ook ontslag hebben genomen. Als een minister geen ontslag neemt op verzoek van de Taoiseach, kan de Taoiseach de president vragen de minister te ontslaan. De president kan dit niet weigeren.

Afdeling van de Taoiseach

Het Departement van de Taoiseach helpt de Taoiseach om zijn werk te doen. De belangrijkste taak van de Taoiseach is om het beleid te starten en het beleid van de rest van de regering te coördineren. Met name het beleid inzake economische en sociale ontwikkeling, Noord-Ierland, de Europese Unie en de hervorming van de publieke sector en Oireachtas.

De Chief Whip van de regering, die ervoor moet zorgen dat het beleid en de ideeën van de regering in wetgeving worden omgezet, maakt deel uit van het departement van de Taoiseach.

De huidige Taoiseach is Leo Varadkar sinds 14 juni 2017.

Lijst

Voorzitter van de Uitvoerende Raad

 

Nee.

Portret

Naam
(Geboorte-dood)
-situatie

Ambtstermijn

Partij

Exec. Raad
Samenstelling

Vice-voorzitter

Dáil
(gekozen)

 

1

W. T. Cosgrave
(1880-1965)
TD voor Carlow-Kilkenny tot 1927TD
voor Cork Borough uit 1927.

6 december1922

9 maart 1932

Sinn Féin
(Pro-verdrag)

1e

SF (PT) (minderheid)

Kevin O'Higgins

3 (1922)

 

Cumann na nGaedheal

2e

CnG (minderheid)

4 (1923)

 

3e

Ernest Blythe

5 (Jun.1927)

 

4e

6 (sep.1927)

 

5e

 

2

Éamon de Valera
(1882-1975)
TD voor Clare

9 maart 1932

29 december 1937

Fianna Fáil

6e

FF (minderheid)

Seán T. O'Kelly

7 (1932)

 

7e

8 (1933)

 

8e

9 (1937)

 

Taoiseach

 

Nee.

Portret

Naam
(Geboorte-dood)
-situatie

Ambtstermijn

Partij

Overheid
Samenstelling

Tánaiste

Dáil
(gekozen)

 

(2)

Éamon de Valera
(1882-1975)
TD voor Clare

29 december 1937

18 februari1948

Fianna Fáil

1e

FF (minderheid)

Seán T. O'Kelly

9 ( ···· )

 

2e

FF

10 (1938)

 

3e

FF (minderheid)

11 (1943)

 

4e

FF

Seán Lemass

12 (1944)

 

3

John A. Costello
(1891-1976)
TD voor Dublin Zuid-Oost.

18 februari1948

13 juni1951

Fine Gael

5e

FG-Lab-CnP-CnT-NL-Ind

William Norton

13 (1948)

 

(2)

Éamonde Valera
(1882-1975)
TD voor Clare

13 juni1951

2 juni 1954

Fianna Fáil

6e

FF (minderheid)

Seán Lemass

14 (1951)

 

(3)

John A. Costello
(1891-1976)
TD voor Dublin Zuid-Oost.

2 juni 1954

20 maart 1957

Fine Gael

7e

FG-Lab-CnT

William Norton

15 (1954)

 

(2)

Éamon de Valera
(1882-1975)
TD voor Clare

20 maart 1957

23 juni 1959

Fianna Fáil

8e

FF

Seán Lemass

16 (1957)

 

4

Seán Lemass
(1899-1971)
TD voor Dublin Zuid-Centraal.

23 juni 1959

10 november 1966

Fianna Fáil

9e

FF

Seán MacEntee

 

10e

FF (minderheid)

17 (1961)

 

11e

FF

Frank Aiken

18 (1965)

 

5

Jack Lynch
(1917-1999)
TD voor Cork Borough tot 1969.
TD voor Cork City North-West uit 1969

10 november 1966

14 maart 1973

Fianna Fáil

12e

FF

 

13e

FF

Erskine H. Childers

19 (1969)

 

6

Liam Cosgrave
(1920-2017)
TD voor Dún Laoghaire en Rathdown

14 maart 1973

5 juli 1977

Fine Gael

14e

FG-Lab

Brendan Corish

20 (1973)

 

(5)

Jack Lynch
(1917-1999)
TD voor Cork City

5 juli 1977

11 december 1979

Fianna Fáil

15e

FF

George Colley

21 (1977)

 

7

Charles Haughey
(1925-2006)
TD voor Dublin Artane

11 december 1979

30 juni 1981

Fianna Fáil

16e

FF

 

8

Garret FitzGerald
(1926-2011)
TD voor Dublin Zuid-Oost

30 juni 1981

9 maart 1982

Fine Gael

17e

FG-Lab (minderheid)

Michael O'Leary

22 (1981)

 

(7)

Charles Haughey
(1925-2006)
TD voor Dublin Noord-Centraal.

9 maart 1982

14 december 1982

Fianna Fáil

18e

FF (minderheid)

Ray MacSharry

23 (feb.1982)

 

(8)

Garret FitzGerald
(1926-2011)
TD voor Dublin Zuid-Oost

14 december 1982

10 maart 1987

Fine Gael

19e

FG-Lab
FG (minderheid) van januari 1987

Dick Lente

24 (Nov.1982)

 

Peter Barry

 

(7)

Charles Haughey
(1925-2006)
TD voor Dublin Noord-Centraal.

10 maart 1987

11 februari 1992

Fianna Fáil

twintigste

FF (minderheid)

Brian Lenihan

25 (1987)

 

21e

FF-PD

26 (1989)

John Wilson

9

Albert Reynolds
(1932-2014)
TD voor Longford-Roscommon

11 februari 1992

15 december 1994

Fianna Fáil

22e

FF-PD
FF (minderheid) van november 1992

 

23e

FF-Lab
FF (minderheid) van november 1994

Dick Lente

27 (1992)

 

Bertie Ahern

 

10

John Bruton
b. 1947)
TD voor Meath

15 december 1994

26 juni 1997

Fine Gael

24e

FG-Lab-DL

Dick Lente

 

11

Bertie Ahern
b. 1951)
TD voor Dublin Central

26 juni 1997

7 mei 2008

Fianna Fáil

25e

FF-PD (minderheid)

Mary Harney

28 (1997)

 

26e

FF-PD

29 (2002)

Michael McDowell

 

27e

FF-Green-PD

Brian Cowen

30 (2007)

 

12

Brian Cowen
b. 1960)
TD voor Laois-Offaly

7 mei 2008

9 maart 2011

Fianna Fáil

28e

FF-Green-PD
FF-Green-Ind van november 2009
FF (minderheid) van januari 2011

Mary Coughlan

 

13

Enda Kenny
b. 1951)
TD voor Mayo

9 maart 2011

14 juni 2011

Fine Gael

29e

FG-Lab

Eamon Gilmore

31 (2011)

 

Joan Burton

 

30e

FG-Ind (minderheid)

Frances Fitzgerald

32 (2016)

 

14

Leo Varadkar
b. 1979)
TD voor Dublin West

14 juni 2011

Zittende exploitant

Fine Gael

31e

FG-Ind (minderheid)

Simon Coveney

 




AlegsaOnline.com - 2020 / 2021 - License CC3