Decaan van het Huis van Afgevaardigden van de Verenigde Staten

De decaan van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is de vertegenwoordiger die het langst in functie is. De huidige decaan is Don Young, een Republikein uit Alaska. Hij dient in het Huis sinds 6 maart 1973. De decaan is een symbolische functie waarvan de enige gebruikelijke plicht is om te zweren in een Spreker van het Huis wanneer hij of zij wordt gekozen. De decaan komt naar voren op de vloer van het Huis om de eed aan de gekozen spreker af te leggen (geven). De nieuwe Spreker legt vervolgens de eed af aan de andere leden. De decaan zit de verkiezing van de Spreker niet voor, in tegenstelling tot de Vader van het Huis in het Lagerhuis van het Verenigd Koninkrijk en de Decaan van het Canadese Lagerhuis.

Vanwege andere privileges die verband houden met de anciënniteit, krijgt de decaan meestal een aantal van de meest wenselijke kantoorruimte. De decaan is over het algemeen ofwel voorzitter ofwel ranglid van een invloedrijk comité. In tegenstelling tot het ambt van voorzitter pro tem is de decaan van het Huis van Afgevaardigden geen officieel standpunt.

Don Young, Huisvertegenwoordiger uit Alaska is de huidige decaan...
Don Young, Huisvertegenwoordiger uit Alaska is de huidige decaan...

Lijst van Decanen van het Huis

Jaren als decaan worden gevolgd door naam, partij, staat en begin van de dienst in het Congres.

Alle leden van het Eerste Congres hadden een gelijke anciënniteit (zoals gedefinieerd voor het doel van dit artikel). Maar Muhlenberg als voorzitter was het eerste lid dat werd beëdigd. Muhlenberg, Hartley en Thatcher behoorden tot de 13 leden die de eerste vergadering van het Huis op 4 maart 1789 bijwoonden.

In de achttiende en negentiende eeuw werden sommige staatsdelegaties in het Huis vaak pas na het begin van de zittingsperiode gekozen. Om verwarring te voorkomen wordt dit feit in de onderstaande lijst genegeerd.

Termijn als decaan

Decaan

Partij

Geef aan

Anciënniteitsdatum

Luidspreker(s)

Maart 1789-maart
1797

Frederik Muhlenberg

Federalist

Pennsylvania

4 maart 1789
(ook luidspreker 1789-91 en 1793-95)

Frederick Muhlenberg (PA-PA) - 1789Jonathan
Trumbull, Jr. (PA-CT) - 1791Frederick
Muhlenberg (AA-PA) - 1793Jonathan
Dayton (F-NJ) - 1795

Maart 1797-december
1800

Thomas Hartley

Federalist

Pennsylvania

4 maart 1789

Jonathan Dayton (F-NJ) - 1797Theodore
Sedgwick (F-MA) - 1799

George Thatcher

Federalist

Massachusetts

December 1800-maart
1801

George Thatcher

Federalist

Massachusetts

4 maart 1789

 

Maart 1801-maart
1803

Andrew Gregg

Democratisch-Republikeinse

Pennsylvania

4 maart 1791

Nathaniel Macon (DR-NC) - 1801

William B. Grove

Federalist

Noord-Carolina

Nathaniel Macon

Democratisch-Republikeinse

Noord-Carolina

Maart 1803-maart
1807

Andrew Gregg

Democratisch-Republikeinse

Pennsylvania

4 maart 1791

Nathaniel Macon (DR-NC) - 1803, 1805

Nathaniel Macon

Democratisch-Republikeinse

Noord-Carolina

Maart 1807-december
1815

Nathaniel Macon

Democratisch-Republikeinse

Noord-Carolina

4 maart 1791
(ook luidspreker 1801-1807)

Joseph Bradley Varnum (DR-MA) - 1807, 1809
Henry Clay (DR-KY) - 1811, 1813Langdon
Cheves (DR-SC) - 1814

december 1815-april
1816

Richard Stanford

Democratisch-Republikeinse

Noord-Carolina

4 maart 1797

Henry Clay (DR-KY) - 1815

April 1816-maart
1817

John Davenport

Federalist

Connecticut

4 maart 1799

 

Maart 1817-maart
1830

Thomas Newton, Jr.

Democratisch-Republikeins; Adams

Virginia

4 maart 1801

Henry Clay (DR-KY) - 1817, 1819John
W. Taylor (DR-NY) - 1820Philip
Pendleton Barbour (DR-VA) - 1821Henry
Clay (DR-KY) - 1823John
W. Taylor (NR-NY) - 1825Andrew
Stevenson (D-VA) - 1827, 1829

Maart 1830-maart
1833

William McCoy

Jacksonian

Virginia

4 maart 1811

Andrew Stevenson (D-VA) - 1831

Maart 1833-Februari
1842

Lewis Williams

Nationale Republikein; Whig; Democratische

Noord-Carolina

4 maart 1815

Andrew Stevenson (D-VA) - 1833John
Bell (W-TN) - 1834James
K. Polk (D-TN) - 1835, 1837Robert
M. T. Hunter (W-VA) - 1839John White (W-KY) - 1841

Februari 1842-maart
1843

Horace Everett

Whig

Vermont

4 maart 1829

 

Dixon H. Lewis

Democratisch

Alabama

Maart 1843-April
1844

Dixon H. Lewis

Democratisch

Alabama

4 maart 1829

John Winston Jones (D-VA) - 1843

April 1844-Februari
1848

John Quincy Adams

Whig

Massachusetts

4 maart 1831

John Wesley Davis (D-IN) - 1845Robert
Charles Winthrop (W-MA) - 1847

James I. McKay

Democratisch

Noord-Carolina

Februari 1848-maart
1849

James I. McKay

Democratisch

Noord-Carolina

 

Maart 1849-maart
1855

Linn Boyd

Democratisch

Kentucky

4 maart 1839
(ook spreker uit 1851)

Howell Cobb (D-GA) - 1849Linn
Boyd (D-KY) - 1851, 1853

Maart 1855-Maart
1859

Joshua Reed Giddings

Republikeins

Ohio

5 mei 1842

Nathaniel Prentice Banks (A-MA) - 1856James
Lawrence Orr (D-SC) - 1857

Maart 1859-maart
1863

John S. Phelps

Democratisch

Missouri

4 maart 1845

William Pennington (R-NJ) - 1860Galusha
A. Grow (R-PA) - 1861

Maart 1863-maart
1869

Elihu B. Washburne

Republikeins

Illinois

4 maart 1853

Schuyler Colfax (R-IN) - 1863, 1865, 1867Theodore
Medad Pomeroy (R-NY) - 1869

Maart 1869-maart
1875

Henry L. Dawes

Republikeins

Massachusetts

4 maart 1857

James G. Blaine (R-ME) - 1869, 1871, 1873Joseph
H. Rainey (R-SC) - 1874James
G. Blaine (R-ME) - 1874

Maart 1875-januari
1890

William D. Kelley

Republikeins

Pennsylvania

4 maart 1861

Michael C. Kerr (D-IN) - 1875Samuel
J. Randall (D-PA) - 1876, 1877, 1879
J. Warren Keifer (R-OH) - 1881John
Griffin Carlisle (D-KY) - 1883, 1885, 1887Thomas
Brackett Reed (R-ME) - 1889

Januari 1890-April
1890

Samuel J. Randall

Democratisch

Pennsylvania

4 maart 1863

 

April 1890-maart
1891

Joseph G. Cannon

Republikeins

Illinois

4 maart 1873

 

Roger Q. Mills

Democratisch

Texas

James H. Blount

Democratisch

Georgië

Richard P. Bland

Democratisch

Missouri

Maart 1891-maart
1892

Roger Q. Mills

Democratisch

Texas

4 maart 1873

Charles Frederick Crisp (D-GA) - 1891

James H. Blount

Democratisch

Georgië

Richard P. Bland

Democratisch

Missouri

Maart 1892-maart
1893

James H. Blount

Democratisch

Georgië

4 maart 1873

 

Richard P. Bland

Democratisch

Missouri

Maart 1893-maart
1895

Richard P. Bland

Democratisch

Missouri

4 maart 1873

Charles Frederick Crisp (D-GA) - 1893

Maart 1895-maart
1897

David B. Culberson

Democratisch

Texas

4 maart 1875

Thomas Brackett Reed (R-ME) - 1895

Maart 1897-september
1899

Thomas Brackett Reed

Republikeins

Maine

4 maart 1877 (ook spreker 1889-1891 en 1895-1899)

Thomas Brackett Reed (R-ME) - 1897

September 1899-maart 1912

Henry H. Bingham

Republikeins

Pennsylvania

4 maart 1879

David B. Henderson (R-IA) - 1899, 1901Joseph
Gurney Cannon (R-IL) - 1903, 1905, 1907, 1909Champ
Clark (D-MO) - 1911

Maart 1912-maart
1913

John Dalzell

Republikeins

Pennsylvania

4 maart 1887

Maart 1913-december
1914

Sereno E. Payne

Republikeins

New York

4 maart 1889

Champ Clark (D-MO) - 1913

december 1914-april
1918

William A. Jones

Democratisch

Virginia

4 maart 1891

Champ Clark (D-MO) - 1915, 1917

April 1918-maart
1919

Henry Allen Cooper

Republikeins

Wisconsin

4 maart 1893

 

Frederick H. Gillett

Republikeins

Massachusetts

Maart 1919-maart
1925

Frederick H. Gillett

Republikeins

Massachusetts

4 maart 1893
(ook spreker)

Frederick H. Gillett (R-MA) - 1919, 1921, 1923

Maart 1925-mei
1928

Thomas S. Butler

Republikeins

Pennsylvania

4 maart 1897

Nicholas Longworth (R-OH) - 1925, 1927

Mei 1928-maart
1933

Gilbert N. Haugen

Republikeins

Iowa

4 maart 1899

Nicholas Longworth (R-OH) - 1929
John Nance Garner (D-TX) - 1931

Maart 1933-April
1934

Edward W. Pou

Democratisch

Noord-Carolina

4 maart 1901

Henry T. Rainey (D-IL) - 1933

April 1934-
november 1952

Adolph Joachim Sabath

Democratisch

Illinois

4 maart 1907

Joseph W. Byrns (D-TN) - 1935William
B. Bankhoofd (D-AL) - 1936, 1937, 1939
Sam Rayburn (D-TX) - 1940, 1941, 1943, 1945Joseph
W. Martin, Jr. (R-MA) - 1947Sam
Rayburn (D-TX) - 1949, 1951

November 1952-januari
1953

Robert L. Doughton

Democratisch

Noord-Carolina

4 maart 1911

 

Januari 1953-November
1961

Sam Rayburn

Democratisch

Texas

4 maart 1913
(ook Spreker van 1955)

Joseph W. Martin, Jr. (R-MA) - 1953Sam
Rayburn (D-TX) - 1955, 1957, 1959, 1961

November 1961-januari
1965

Carl Vinson

Democratisch

Georgië

3 november 1914

John W. McCormack (D-MA) - 1962, 1963

Januari 1965-januari
1973

Emanuel Celler

Democratisch

New York

4 maart 1923

John W. McCormack (D-MA) - 1965, 1967, 1969
Carl Albert (D-OK) - 1971

Januari 1973-maart
1976

Wright Patman

Democratisch

Texas

4 maart 1929

Carl Albert (D-OK) - 1973, 1975

Maart 1976-januari
1979

George H. Mahon

Democratisch

Texas

3 januari 1935

Tip O'Neill (D-MA) - 1977

Januari 1979-januari
1995

Jamie L. Whitten

Democratisch

Mississippi

4 november 1941

Tip O'Neill (D-MA) - 1979, 1981, 1983, 1985
Jim Wright (D-TX) - 1987, 1989
Tom Foley (D-WA) - 1989, 1991, 1993

Januari 1995-januari
2015

John Dingell

Democratisch

Michigan

13 december 1955

Newt Gingrich (R-GA) - 1995, 1997
Dennis Hastert (R-IL) - 1999, 2001, 2003, 2005
Nancy Pelosi (D-CA) - 2007, 2009
John Boehner (R-OH) - 2011, 2013

Januari 2015-december
2017

John Conyers

Democratisch

Michigan

3 januari 1965

John Boehner (R-OH) - 2015
Paul Ryan (R-WI) - 2015, 2017

december 2017-
Presenteer

Don Young

Republikeins

Alaska

6 maart 1973

Paul Ryan (R-WI) - 2017Nancy
Pelosi (D-CA) - 2019

  • Hartley, Stanford, Williams, Kelley, Randall, Bingham, Payne, Jones, Cooper, Butler, Pou, Sabath, Rayburn en Patman zijn in functie overleden.
  • Vinson, Whitten, en Dingell kwamen het huis binnen om onbestaande voorwaarden in te vullen.
  • Dingell heeft langer dan enige andere persoon als decaan gediend, namelijk 20 jaar.

AlegsaOnline.com - 2020 / 2021 - License CC3