Lijst van Nobelprijswinnaars in de Scheikunde

De Nobelprijs voor scheikunde wordt toegekend door de Koninklijke Zweedse Academie van Wetenschappen. Hij bekroont mensen die vooruitgang hebben geboekt op wetenschappelijk gebied in de chemie, mensen die hard hebben gewerkt om meer te leren en daarin zijn geslaagd.

De prijs wordt elk jaar uitgereikt. Het is slechts een van de vele Nobelprijzen. Een beroemde winnares van deze prijs was Marie Curie 1911, die samen met haar man Pierre radium ontdekte. Zij was de eerste persoon die de prijs twee keer won; de eerste keer was voor natuurkunde in 1903.

Lijst van winnaars

1901 – 1909

  • 1901 - Jacobus Henricus van 't Hoff voor werk over chemische dynamica en osmotische druk in oplossingen.
  • 1902 - HermannEmil Fischer voor zijn werk aan suiker- en purinesynthesen.
  • 1903 - Svante Arrhenius voor zijn elektrolytische theorie van dissociatie.
  • 1904 - Sir William Ramsay voor zijn ontdekking van inerte gassen in de lucht.
  • 1905 - Adolf von Baeyer voor zijn werk aan organische kleurstoffen en hydroaromatische verbindingen.
  • 1906 - Henri Moissan voor de ontdekking van fluor en de elektrische oven van Moissan
  • 1907 - Eduard Buchner zijn ontdekking van celvrije fermentatie
  • 1908 - Ernest Rutherford voor zijn werk aan radioactieve stoffen
  • 1909 - Wilhelm Ostwald voor zijn werk op het gebied van katalyse, chemische evenwichten en reactiesnelheden.

1910 – 1919

  • 1910 - Otto Wallach voor zijn werk aan alicyclische verbindingen.
  • 1911 - Marie Curie voor haar ontdekking van radium en polonium.
  • 1912 - Victor Grignard voor zijn ontdekking van het Grignard-reagens.
  • 1912 - Paul Sabatier voor zijn methode om organische verbindingen te hydrogeneren.
  • 1913 - Alfred Werner voor zijn werk over atomen en moleculen.
  • 1914 - Theodore Richards voor zijn werk om het atoomgewicht van chemische elementen te bepalen.
  • 1915 - Richard Willstätter voor zijn werk over chlorofyl.
  • 1916 - 1917 - Geen onderscheiding
  • 1918 - Fritz Haber voor de synthese van ammoniak uit zijn elementen.
  • 1919 - Geen onderscheiding

1920 – 1929

  • 1920 - Walther Nernst voor zijn werk op het gebied van de thermochemie.
  • 1921 - Frederick Soddy voor zijn werk op het gebied van radioactieve stoffen en isotopen.
  • 1922 - Francis Aston voor zijn ontdekking van isotopen en de massaspectrograaf.
  • 1923 - Fritz Pregl voor de ontdekking van de manier om micro-analyse van organische stoffen uit te voeren.
  • 1924 - Geen onderscheiding
  • 1925 - Richard Zsigmondy voor de ontdekking van een basismethode in de colloïdchemie.
  • 1926 - Theodor Svedberg voor zijn werk over verstrooide systemen.
  • 1927 - Heinrich Wieland voor zijn werk over galzuren.
  • 1928 - Adolf Windaus voor zijn werk over sterolen en vitaminen.
  • 1929 - Arthur Harden en Hans von Euler-Chelpin voor hun werk op het gebied van fermenterende suiker en fermenterende enzymen.

1930 – 1939

  • 1930 - Hans Fischer
  • 1931 - Carl Bosch, Friedrich Bergius
  • 1932 - Irving Langmuir
  • 1933 - Geen onderscheiding
  • 1934 - Harold C. Urey
  • 1935 - Frédéric Joliot, Irène Joliot-Curie
  • 1936 - Peter Debye
  • 1937 - Norman Haworth, Paul Karrer
  • 1938 - Richard Kuhn
  • 1939 - Adolf Butenandt, Leopold Ruzicka

1940 – 1949

  • 1940 - 1942 Geen onderscheiding
  • 1943 - George de Hevesy
  • 1944 - Otto Hahn
  • 1945 - Artturi Virtanen
  • 1946 - James Sumner, John Northrop, Wendell Stanley
  • 1947 - Sir Robert Robinson
  • 1948 - Arne Tiselius
  • 1949 - William F. Giauque

1950 – 1959

  • 1950 - Otto Diels, Kurt Alder
  • 1951 - Edwin McMillan, Glenn Seaborg
  • 1952 - Archer Martin, Richard Synge
  • 1953 - Hermann Staudinger
  • 1954 - Linus Pauling
  • 1955 - Vincent du Vigneaud
  • 1956 - Cyril Hinshelwood, Nikolay Semenov
  • 1957 - Lord Todd
  • 1958 - Frederick Sanger
  • 1959 - Jaroslav Heyrovsky

1960 – 1969

  • 1960 - Willard Libby
  • 1961 - Melvin Calvin
  • 1962 - Max Perutz, John Kendrew
  • 1963 - Karl Ziegler, Giulio Natta voor Ziegler-Natta katalysator
  • 1964 - Dorothy Hodgkin
  • 1965 - Robert Woodward "voor zijn opmerkelijke prestaties in de kunst van de organische synthese"
  • 1966 - Robert S. Mulliken
  • 1967 - Manfred Eigen, Ronald Norrish, George Porter
  • 1968 - LarsOnsager
  • 1969 - Derek Barton, Odd Hassel

1970 – 1979

  • 1970 - Luis Leloir
  • 1971 - Gerhard Herzberg
  • 1972 - Christian Anfinsen, Stanford Moore, William Stein
  • 1973 - Ernst Otto Fischer, Geoffrey Wilkinson voor sandwichverbindingen
  • 1974 - Paul Flory
  • 1975 - John Cornforth, Vladimir Prelog
  • 1976 - William Lipscomb
  • 1977 - Ilya Prigogine
  • 1978 - Peter Mitchell
  • 1979 - Herbert Brown, Georg Wittig

1980 – 1989

  • 1980 - Paul Berg, Walter Gilbert, Frederick Sanger
  • 1981 - Kenichi Fukui, Roald Hoffmann voor Isolobal Principe
  • 1982 - Aaron Klug
  • 1983 - Henry Taube
  • 1984 - Bruce Merrifield
  • 1985 - Herbert Hauptman, Jerome Karle
  • 1986 - Dudley Herschbach, Yuan Lee, John Polanyi
  • 1987 - Donald Cram, Jean-Marie Lehn, Charles Pedersen
  • 1988 - Johann Deisenhofer, Robert Huber, Hartmut Michel
  • 1989 - Sidney Altman, Thomas Cech

1990 – 1999

  • 1990 - Elias James Corey
  • 1991 - Richard R. Ernst
  • 1992 - Rudolph A. Marcus
  • 1993 - Kary Mullis, Michael Smith
  • 1994 - George Olah
  • 1995 - Paul Crutzen, Mario Molina, F. Sherwood Rowland
  • 1996 - Robert Curl, Sir Harold Kroto, Richard Smalley
  • 1997 - Paul D. Boyer, John E. Walker, Jens C. Skou
  • 1998 - Walter Kohn, John Pople
  • 1999 - Ahmed Zewail

2000 – 2009

  • 2000 - Alan Heeger, Alan G. MacDiarmid, Hideki Shirakawa voor hun ontdekking en ontwikkeling van geleidende polymeren.
  • 2001 - William S. Knowles, Ryoji Noyori, voor hun werk aan chiraal gekatalyseerde hydrogeneringsreacties, K. Barry Sharpless voor zijn werk aan chiraal gekatalyseerde oxidatiereacties.
  • 2002 - John B. Fenn en Koichi Tanaka voor hun werk op het gebied van massaspectrometrie. Kurt Wüthrich voor manieren om biologische macromoleculen te bestuderen met kernspinresonantie (NMR).
  • 2003 - Peter Agre voor ontdekkingen betreffende kanalen in celmembranen [...] voor de ontdekking van waterkanalen. Roderick MacKinnon voor ontdekkingen betreffende kanalen in celmembranen [...] voor structurele en mechanistische studies van kaliumionkanalen.
  • 2004 - AaronCiechanover, Avram Hershko, IrwinRose voor de ontdekking van ubiquitine-gemedieerde eiwitafbraak.
  • 2005 - Yves Chauvin, Robert Grubbs, Richard Schrock voor metaal-gekatalyseerde alkeenmetathese.
  • 2006 - Roger Kornberg voor zijn studie van eukaryote transcriptie.
  • 2007 - Gerhard Ertl voor oppervlaktekunde en voor het ontdekken hoe kristallen reageren op experimenten.
  • 2008 - Osamu Shimomura, Martin Chalfie, Roger Tsien voor de ontdekking en ontwikkeling van het groene fluorescerende eiwit, GFP.
  • 2009 - Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz, AdaYonath voor onderzoek naar de structuur en functie van het ribosoom.

2010 – 2019

  • 2010 - Richard F. Heck, Ei-ichi Negishi, Akira Suzuki voor hun werk op het gebied van palladium-gekatalyseerde koppelingsreacties in organische synthese.
  • 2011 - Dan Shechtman voor de ontdekking van quasikristallen.
  • 2012 - Robert Lefkowitz en Brian Kobilka voor onderzoek naar G-eiwitgekoppelde receptoren.
  • 2013 - Michael Levitt, Martin Karplus en Arieh Warshel voor de ontwikkeling van multischaalmodellen voor complexe chemische systemen.
  • 2014 - Eric Betzig, Stefan Hell en William E. Moerner voor de ontwikkeling van super-resolved fluorescentiemicroscopie.
  • 2015 - Tomas Lindahl, Paul Modrich en Aziz Sancar voor mechanistische studies van DNA-herstel.
  • 2016 - Jean-Pierre Sauvage / Fraser Stoddart / Ben Feringa voor supramoleculaire chemie.
  • 2017 - Jacques Dubochet/ Joachim Frank / Richard Henderson voor cryo-electiemicroscopie
  • 2018 - Frances Arnold / George P. Smith / Greg Winter voor gerichte evolutie en bacteriofaag.
  • 2019 - John B. Goodenough / M. Stanley Whittingham / Akira Yoshino voor de ontwikkeling van lithium-ionbatterij

2020 –

  • 2020 - Emmanuelle Charpentier en Jennnifer A. Douda

Verwante pagina's


AlegsaOnline.com - 2020 / 2021 - License CC3